KONSANTAŞ KONYA DÖKÜM MAKİNE SAN.VE TİC. A.Ş.

1950 yılında Mehmet Kayhan küçük bir atölyede model yaparak sanayicilik hayatına başlamıştır. 1951 yılında ilk atölye tipi presi üretmiştir.

Zaman içinde bu atölye özel makine tamiratlarının yapıldığı, akabinde 1960’larda mekan değiştirilerek kamyonların motorunun önden arkaya alındığı bir işletmeye dönüşmüştür. Burada kimi tarım makineleri de tasarlanmış ve imal edilmiştir.

1970’li yıllarda KAYAHAN, hidrolik alanında 20 yıllık tecrübeye sahip bilinen bir aktördür.

Talebe bağlı üretim yapılması stratejisi benimsendiğinden oldukça geniş bir ürün yelpazesi oluşmuştur. Geçmişte hidrolik pres, hidrolik pompa, çelik konstrüksiyon, maden direkleri, kaynaklı roller, v.b. üretimlerini de gerçekleştirmiştir.

KAYAHAN ülkemizin ilk seri atölye tipi pres üreticisidir. KAYAHAN’da, 2000 yılına kadar 10.000 adet civarında özel amaçlı ya da atölye tipi hidrolik pres üretilmiştir. Örneğin Türkiye’nin köklü kuruluşlarından Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’na top mermi piresi, roket mermi presi, dinamit kapsül presi, elektrikli fünye presi, gaz maskesi presi gibi 70 adet üzerinde farklı özel amaçlı pres tasarlanmış ve üretilmiştir.

1975’de KONSANTAŞ Konya Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyeye katılmış ve KAYAHAN Grup’a dönüşmenin ilk adımı atılmıştır. Artık döküm de yapabilmektedir. Su ve yangın vanalarını, döküp işleyerek Türkiye’de ilk defa KAYAHAN üretmiştir. Bu vanalardan 60 mm’den 500 mm’ye kadar değişik ebatlarda yılda 10.000 adet üretim kapasitesine ulaşmıştır.

1980’lerde Türkiye’nin büyük demir çelik işletmelerinden olan İskenderun Demir Çelik İşletmeleri ve Ereğli Demir Çelik İşletmeleri için Türkiye de ilk defa 180 tonluk Pik ve 250 tonluk Curuf Pota arabaları KAYAHAN tarafından üretilmiştir. Böylece demir çelik sektörüyle tanışan KAYAHAN, artık yeni bir sayfa açmıştır.

Demir çelik fabrikaları için 1980’li yıllarda KAYAHAN, Türkiye’de duşlu masa rollerini de ilk kez üretmeye başlamış ve 1990’ların sonlarına kadar da üretimine devam etmiştir.

1990’lı yıllar aynı zamanda demir çelik fabrikaları için hidrolik silindirlerin üretilmeye başlandığı yıllardır. Bununla birlikte demir çelik sektörü için yurt dışına ilk hidrolik silindir ihracatı 1994’te yapılmıştır. 2000’den itibaren diğer üretimler terk edilerek sadece hidrolik silindir üretimine odaklanılmıştır.


KAYAHAN Hidrolik Makine Endüstri ve Ticaret A.Ş., KONSANTAŞ Konya Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve KAYAHAN İç ve Dış Ticaret A.Ş.’den oluşan KAYAHAN Grup, Türkiye’deki en büyük kapasiteye sahip hidrolik silindir üreticisidir. Halen 24.000m2 si kapalı olmak üzere 27.000m2’lik bir alanda faaliyetini sürdürmektedir. Hidrolik Silindir üretiminin %80’i Avrupa’ya ihraç edilmektedir.

Hizmet verdiğimiz sektörler
- Çimento & maden makinaları
- İş makinaları
- Demir ve çelik fabrikaları
- Baraj kapağı silindirleri
- Off-shore endüstrisi
- Vinç üreticileri
- Hidrolik pres üreticileri

Kalite belgelerimiz
- ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi
- EN 1090-2-2008 çelik ve alüminyum yapı uygulamaları için üretici yeterliliği
- TS EN ISO 3834-2 kaynak yönetim sistemi
- TURQUM ürün uygunluk sertifikası

• 1,8m Çap ve 15m boya kadar hidrolik ve pnömatik silindirler,
• Sert krom kaplama, krom-nikel kaplama, honlama, derin delik delme, kaynak gibi tüm üretim süreçleri kendi bünyesinde gerçekleştirilmiş hidrolik ve pnömatik silindirler,
• Özel amaçlı, büyük ebatlı, müşteriye özel tasarlanmış hidrolik ve pnömatik silindirler,
• İmalat ve montaj sırasında yüzde 100 kalite kontrolü yapılmış hidrolik ve pnömatik silindirler,
• Çimento sektörü için hidrolik silindirler,
• Maden silindirleri,
• İş makinaları için mobil silindirler,
• Demir ve çelik fabrika silindirleri,
• Baraj kapağı silindirleri ve sistemleri,
• Gemi ve köprü silindirleri,
• Tampon ve vinç silindirleri,
• Hidrolik pres silindirleri

 

 

Büyükkayacık Mh. Konya Organize Sanayi Bölgesi 21. Sokak No:1, 42300, SELÇUKLU KONYA
+90-332-249 72 00
+90-332-249 72 08

Firma İletişim Formu17.502 kez görüntülenmiştir